Kniha – POLSTOREČIE NÁŠHO SOKOLIARSTVA

Príhovor k polstoročiu nášho sokoliarstva

Vážení priatelia, ale aj nepriatelia moji, sokoliarky, sokoliari, priaznivci sokoliarstva a milovníci dravcov a sov.

Po sokoliarskych chodníčkoch „šliapem“ od roku 1962. S fotoaparátom som za sokoliarstvom, dravcami a sovami precestoval bývalé Československo. V súčasnosti aj Českú Republiku a Slovenskú Republiku. Tiež takmer celú Európu.

Za napísanie troch kníh o sokoliarstve som bol na troch svetových festivaloch sokoliarstva v Spojených Arabských Emirátoch. Za 58 rokov som nazhromaždil dosť materiálu a fotografií o sokoliarstve, ktorých počet  presiahol sto tisíc.

V roku 2017 som sa vďaka Bohu, dožil polstoročia nášho sokoliarstva v bývalom Československu, Čechách na Morave a Slovensku, 1967 – 2017.

V dňoch 11. až 15. 10. 2017 KS ČMMJ oslávil polstoročie nášho sokoliarstva veľkolepým medzinárodným stretnutím v Opočne pod Orlickými horami, na ktorom sme sa spolu s Antonom Moravčíkom a jeho rodinou mali tú česť zúčastniť.

Slovenský klub sokoliarov usporiadal 26. až 29. 10. 2017 oslavy polstoročia celoštátneho klubu spolu s priateľmi z Čiech a Moravy, za výdatnej podpory Jiřího Křižáka, Ing. Jaroslava Bártu a Lubomíra Absolína, takpovediac na pol ceste pre všetkých v Boleradiciach na južnej Morave.

Slovenský klub sokoliarov pri Slovenskej poľovníckej komore oslávil polstoročie nášho sokoliarstva na Poľovníckej výstave v Nitre v roku 2017. TV relácia Halali natočila videofilm „50 rokov sokoliarstva / 50 years of falconry“ a tiež videofilm „50 výročie sokoliarstva“.

Pod tlakom spomienok z prvého celoštátneho polstoročia som si ani neuvedomil, že tu máme druhé polstoročie nášho sokoliarstva, a to na Slovensku, 1971 až 2021. Je priam neuveriteľné ako ten čas letí. Ani sa mi nechce veriť, že som sa toho spolu s Vami dožil. Veľké ďakujem Vám všetkým, ktorí ste mi pomáhali šliapať po prekrásnych chodníčkoch sokoliarskych!

Dovoľte mi všetci, popriať Vám do ďalšieho polstoročia nášho sokoliarstva veľa úspešných loveckých zážitkov so svojimi miláčikmi na rukavici a v tejto Covidovej hnusobe najmä veľa zdravia a šťastia priatelia, ale aj nepriatelia moji!

Pri tom 50 ročnom jubileu nášho sokoliarstva sa Vám pochválim najkrajším darčekom, ktorý som si 20. 2. 2021 venoval k 75-tým narodeninám veku „kmeťa“. V ten deň som  dopísal poslednú vetu na strane 207, 24-tej kapitoly – „Poďakovanie na záver“, mojej štvrtej knihy o sokoliarstve:  „POLSTOREČIE NÁŠHO SOKOLIARSTVA“. Formát A4, tvrdá väzba šitá, 208 strán plnofarebných, cena 16,90 eur, viď foto. Vydávam ju sám v limitovanej sérií 500 kusov. Objednať si ju môžete iba na mojom e-shope: http://eshop.krivjansky.sk/ alebo na adrese Osuského 34, 851 03 Bratislava 5, prípadne e-mailom na: tkrivjanský86@gmail.com, či telefonicky na 0904 174 257. Upozorňujem, že kniha nebude v predaji v žiadnom kníhkupectve!

Expedíciu na základe doteraz zaslaných objednávok do Českej republiky riešim s vydavateľstvom v Ostrave, že by ich expedovalo priamo vydavateľstvo, aby ste nemuseli platiť medzinárodné poštovné. Ak to nebude možné, tak vyexpedujem knihy hromadne z najbližšej pošty v Břeclavi.

Čo povedať na záver, moji milí aj nemilí? Strážme si ducha spolupatričnosti, opusťme sváry, hádky a hlúposti, pretože život je krátky a v mojom veku fyzicky aj psychicky bolestivý, verte mi.

Takže dovidenia v „sokoliarskom nebi“ priatelia, ale aj nepriatelia moji.

 

Sokoliarstvu zdar!                       S úctou Tomáš Krivjanský